sobota, 18 stycznia 2014

Kontrola palaczy w Niemeickich firmach- Uhr Rauchen Stempel

Oj ciężki dzień  dziś był... 6 godzin polityki i prawa pracy w języku niemieckim. No tak niby po 3 miesiącach człowiek powinien się przyzwyczaić, ale i tak jest ciężko. Jakby nie było ani słowa po polsku tak wiec mimo kilkuletniego pobytu w De nad kontekstem czasami trzeba dłużej pomyśleć.   :)
No, ale to same przydatne informacje, ktorymi moge dzielic sie z Wami.

Na temat pracy na umowe pisalam juz w  Zycie w Niemczech, ale codziennie czlowiek uczy sie czegos nowego . W tym przypadku sa to pewne informacje i prawa obowiazujace w Niemczech.

Praca na vollzeiz czyli pelen etat- tygodniowo to 40 godzinny system pracy . W Niemczech dni robocze liczy sie od poniedzialku do soboty. Wliczjac sobote jest to 6,5-7 godzin pracy dziennie. Jesli pracujemy powyzej 6 godzin obowiazuje nas 60min przerwy,  do 6 godzin -30 min , ten czas doliczamy do dnia pracy, ale nie jest placony.

Coraz wiecej firm w Niemczech stosuje Uhr Rauchen Stempel - czyli kontrole osób wychodzących na fajeczke.
 Osoby, które muszą  co godzinę zapalić, będą miały problem jeśli w danej firmie szef zarządza  kontrole palaczy. Przeciętnie papierosa spala się w ok 5 min. do tego czas na wyjście i powrót , czasem nawet 15 min jednorazowo. Tak wiec 3 papieroski w pracy i trzeba zostawać po godzinach ok 45 min.   Tygodniowo to 3, 75 h, w roku ok 60 godzin. Jednym słowem 3 papieroski dziennie i mamy dodatkowe 1, 5 tyg pracy. Jeśli pracodawca przyczepi się efektywności  ma prawo go zwolnic, co by nie mowie to czas pracy - nie przerwa.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz