niedziela, 23 listopada 2014

Jojo sucht das Glück - Nauka jezyka niemeickiego :)

Po "krótkiej" nieobecności czas nadrobić zaległości:)

Tak właśnie przypomniało mnie się, że ostatnio gdzieś zauważyłam fajny serial przydatny do nauki  języka niemieckiego . 
Na początku myślałam , że to typowy serial jakich wiele, ale  było to bardzo fajne zaskoczenie bo naprawdę zrobiony jest typowo pod naukę języka. Rewelacyjna sprawa, krótkie epizody przedstawiające dane sytuacje, bardzo wyraźna wymowa i serio jeśli ktoś zna już podstawy języka niemieckiego, no...nie da się nie zrozumieć, a wiele można się nauczyć :) 

Denerwowało mnie, że co 3 min muszę załączać kolejny odcinek, ale fabuła tego hmmm jakby nie mówiąc banalnego filmiku, była tak ciekawa, że nie mogłam czekać doby aby zobaczyć następny :)
Historyjka może i serialowa, ale bardzo życiowa i na czasie, podejrzewam, że wiele osób przeżywało, przeżywa albo będzie przeżywać podobne sytuacje, tak wiec może warto poświecić chwile i obejrzeć???  A...że... odcinki są na maxa króciutkie,  można je oglądać raz za razem, nie czekając na kolejna emisje w tv hmmmm :) obejrzałam wszystkie  i nie ukrywam, że z bardzo wielu tekstów skorzystałam co i Wam polecam:)

Filmy są z napisami tak więc utrwala się zarówno wymowa i pisownia.  
Jeśli podchodzicie  do tego tak jak ja podeszłam to uszykujcie sobie zeszycik, długopisik i notujcie teksty, które mogą Wam się przydać. 
Tak szczerze to całość jest bardzo przydatna i jeżeli ktoś chce nauczyć się pisać to polecam robić pause po każdym usłyszanym  zdaniu czy tekście, zapisać, a następnie porównać z napisami  czy jest to poprawne.  Jeśli chodzi o wymowę to  róbcie pause i   powtarzajcie  tyle ile się da. To rewelacyjna sprawa w przyswajaniu słów.

Nie jestem lingwistka, nie potrafię Wam  powiedzieć co zrobić aby nauczyć się języka na już na teraz. 
Tak w ogóle się chyba nie da! Chyba, że są wśród nas jakieś ASY:) Ja podpowiadam Wam  tylko w jaki sposób ja się uczę i przynosi to efekty...nie chwaląc sie chyba całkiem dobrze mi idzie :)...żeby nie mówić zajebiście ;)

Tak wiec niemiecka telewizja, na początek bajki polecam,  bo to proste przekazy  i najbardziej przyswajane słowa. Nie wstydźcie się tego! Ja będąc Au Pair najwięcej nauczyłam się z dzieciakami oglądając bajki,  głownie " Spongebob Schwammkopf" w 2005 roku to był hit :)
Do tego seriale... tak wiem można się śmiać, ale jeśli chodzi o naukę języka to działa cuda :)
Nic trudnego,  z góry możemy przewidzieć o co chodzi, szybko dostosowujemy słowa do danej sytuacji i na tym to polega. Nawet jeśli nie rozumiemy całego kontekstu możemy go szybko dopasować do danej sytuacji i o to w tym wszystkim chodzi. W taki sposób uczymy sie najszybciej, codzienne życie uczy nas więcej niż setki kursów, trzeba tylko chcieć i być otwartym na to co przynosi nam każdy dzień . Słuchać i odpowiadać. 
Wiem, że wiele osób ma blokadę przed wypowiadaniem się , ja też tak miałam i chyba to norma wśród osób  z którymi rozmawiam. Rozumieją, ale nie potorfia się odezwać. 
Kochani to trzeba przeżyć, ale to mija i to bardzo szybko, wystarczy , że poczujecie się pewniej w danym otoczeniu :) 
Pamiętajcie o tym, że w Polsce też mówi się źle, popełniamy masę błędów i nikt nas za to nie karze! To samo tyczy się języków obcych,  nikt nam za to głowy nie utnie, a im więcej mówimy tym więcej się uczymy.

Z tym przesłaniem Was zostawię i kilka slow o serialiku :) 

Oczywiście nie zdradzę Wam szczegółów , ale powiem tyle ...Serial opowiada o Jojo(dżodżo), bardzo fajnej dziewczynie z Brazylii , która przyjeżdża do Niemiec, aby kontynuować naukę i nie tylko...
Chyba nie do końca zdawała sobie sprawę, że Niemcy i Brazylia to,  mentalnie dwa rożne  światy:)
Rzeczywistość  trochę ja przeraziła, ale... obejrzyjcie i sami oceńcie :)
W linku poniżej znajdziecie wszystkie odcinki. Jestem bardzo ciekawa co powiecie po obejrzeniu ostatniego...zaskoczy Was tak jak mnie ???

Miłego oglądania :)

http://www.dw.de/deutsch-lernen/jojo-sucht-das-gl%C3%BCck-folge-1/s-13359